Produktutvikling for krevende forhold
Bilde → Torsten Dederichs. Tema for frokostseminaret er produktutvikling for krevende forhold, altså hvordan man bygger robuste produkter som tåler tøffe miljøer og fungerer over tid.
Hvordan utvikler man produkter som må fungere, uansett forhold?
Ocean Autonomy Cluster og Inventas har arrangert frokostmøter sammen i lengre tid. Etter tre godt besøkte samlinger i Trondheim tar vi nå konseptet til Oslo og inviterer til frokost hos Inventas på Factory Tøyen. Formatet er det samme: en morgen med faglige innlegg fra bedrifter som står midt i utviklingsarbeidet, god tid til spørsmål og en arena for å møte andre som utvikler teknologi for sjø, autonomi og andre krevende miljøer.
Ocean Autonomy Cluster og Inventas åpner morgenen. Deretter deler Squarehead Technologies, SGM Technology og Inventas erfaringer fra eget utviklingsarbeid. I tre faglige innlegg ser vi nærmere på hvordan man får produkter til å tåle tøffe forhold uten at utviklingen stopper opp, hvordan man bygger nye løsninger på erfaringer fra produkter man allerede har, og hva som skjer når ny teknologi skal spille sammen med etablerte systemer om bord.
Du vil møte:
Squarehead Technologies – Digital hørsel til sjøs gjennom akustisk overvåking av maskinrom
Jørgen Grythe, Product Manager Industrial i Squarehead, viser hvordan mikrofonarrayer og maskinlæring kan overvåke maskinrom og oppdage avvik i et av de mest støyende miljøene som finnes. Han forteller også hvordan fjernlytting og opptak gjør det mulig å finne og bekrefte hendelser.
Presentasjonen tar også opp hva som skjer når teknologien skal spille sammen med skipets kontroll- og alarmsystemer. Der setter miljøet om bord, eksisterende systemer og grenseflaten mellom IT og OT rammene for videre produktutvikling.
SGM Technology – Fra fiskeri til ny sikkerhetsteknologi i verdens handelsflåte
Steffen Grefsgård, CEO i SGM Technologies, tar oss med på reisen fra SG Marine, som leverte navigasjonsutstyr til fritidsbåter, til SGM Technology og systemet PntGuard. I nesten 20 år har selskapet utviklet skreddersydde systemer for noen av verdens mest krevende miljøer, fra fiskeri, seismikk og offshore til redningstjeneste, superyachter og myndigheter.
Med PntGuard tok SGM Technology steget videre. Teknologien som kunne beskytte skip mot jamming og spoofing fantes allerede, men bare i forsvarssektoren. Steffen forteller hvordan et lite norsk selskap fikk innpass hos den amerikanske forsvarsleverandøren NAL Technologies, og hvordan de sammen tilpasset teknologien til kommersiell skipsfart.
Resultatet har fått gjennomslag. I dag bruker flere store internasjonale rederier PntGuard, og forsikringsselskapene DNK og NorthStandard samarbeider med SGM Technology. Steffen deler erfaringene fra veien dit, og ser til slutt på hva PntGuard kan bety for forsvar og risikoetterretning (risk intelligence).
Inventas – Når kravene følger hele utviklingsløpet
Ingrid Juel Langmoen, Regionsleder Øst i Inventas deler erfaringer fra prosjekter der produktet skal tåle tøffe forhold og fungere over tid. Vi ser på hvordan tverrfaglige team kan balansere funksjonalitet, teknologi, brukerbehov og risiko gjennom alle faser, uten at kravene blir en brems.
Produkter som skal brukes til sjøs, i autonome systemer, i forsvar eller i kritisk infrastruktur møter andre krav enn de fleste produkter. De skal tåle vær, vind, slitasje og uforutsette situasjoner. Disse kravene påvirker hele utviklingsløpet, fra konsept og materialvalg til arkitektur, testing og integrasjon med andre systemer. Samtidig skal produktene raskt ut i markedet.
«Stadig flere av kundene våre utvikler teknologi som må fungere hver gang, uansett forhold. Da må robusthet være en del av designet fra start, og ikke noe man legger til på slutten.»
Praktisk informasjon
Dette er en serie frokostmøter som Inventas arrangerer i samarbeid med Ocean Autonomy Cluster.
![]()
Informasjon
🗓️ Dato: 26.11.2026
⏰ 08:30-10:30
📍 Inventas Oslo på Factory Tøyen
🗺️ Kjølberggata 21, 0653 Oslo
🏠 Inngang A, 2. etasje
Kontaktperson:
Program
08:30 – Dørene åpner med frokostservering og mingling
09:00 – Introduksjon fra Inventas og Ocean Autonomy Cluster
09:10 – Squarehead Technologies: Digital hørsel til sjøs
09:30 – SGM Technology: Fra fiskeri til verdens handelsflåte
09:50 – Inventas: Når kravene følger hele utviklingsløpet
10:10 – Spørsmål og videre mingling
10:30 – Avslutning
Passer for deg dersom:
Frokostseminaret passer for deg som jobber med produktutvikling, R&D, systemutvikling, autonomi, maritim teknologi, elektronikk, embedded software, systemintegrasjon, kvalitet eller sikkerhet.
Det er relevant både for gründerbedrifter og etablerte aktører som utvikler nye produkter eller videreutvikler eksisterende løsninger. Det er spesielt relevant hvis du jobber med teknologi og produkter som skal brukes i krevende miljøer til sjøs, i autonome systemer, i forsvar eller i kritisk infrastruktur.