DOGA – 60 år med industridesign

Thursday 25. Sep 2025. 5:30 PM
Industridesign har skapt norsk næringslivseventyr i 60 år – og vi er bare så vidt i gang. DOGA inviterer til Inventas i Trondheim for å feire ideene, menneskene og løsningene som har satt spor. Blir du med?

Video → DOGA

Business, bærekraft og begeistring

 

DOGA-merket er 60 år i år og DOGA har derfor invitert til en serie med arrangementer for å feire jubileumet. Denne gangen hos Inventas i Trondheim. Dette blir det tredje i jubileumsserien der historien, menneskene og bedriftene som har formet norsk næringsliv og norsk design og arkitektur blir feiret.

Denne kvelden rettes blikket mot seks tiår med innovasjoner, suksesser, lærdom og fremskritt. Hvilken rolle har design og særlig industridesign spilt for norsk næringsliv gjennom 60 år – og fremover.

Vi møtes på historisk grunn

Designmiljøene og virksomhetene i Trondheim og regionen har vært i førersetet hele veien. Bedrifter, designere, ingeniører, gründere og studenter har utviklet løsninger som har blitt hedret med priser – og åpnet nye markeder nasjonalt og internasjonalt. 

Også denne kvelden møtes vi på historisk grunn. Inventas i Trondheim åpner dørene og med det er ringen sluttet – for nettopp i disse lokalene holdt Stentor radiofabrikk til i sin tid.

Inventas som vertskap

Dette var en kveld med mimring der design stod på agendaen. Det var mange gode presentasjoner fra scenen, så her har vi samlet tre takeaways om fremtidens design:

1. Slik markedet utvikler seg i Norge nå dreier veldig mye av teknologiutviklingen rundt råvareproduksjon og infrastruktur. De som jobber med dette har store behov for arbeidsverktøy og utstyr som øker konkurransekraften og sikkerheten til mennesker og omgivelser. Vi trenger mer designkompetanse inn i de store samfunnsprosjektene.

2. Design er ikke et fremmedord for en utvikler eller en ingeniør; når vi løser et problem, designer vi en løsning. Designmetodikk er håndgripelig, det skaper struktur og rammer som er nødvendig for å fremme kreativitet og innovative løsninger. Det er viktig å forstå behovene for å være sikker på at vi løser riktig problem. I Inventas jobber spisse ingeniører og designere sammen, nettopp for å løse ditt problem.

3. For å få teknologer til å virkelig forstå design, er det noen knagger som er viktige å huske på; Helhetsperspektiv og spisse problemstillinger er i skjønn forening, der designeren må være på toppen av begge. Fokus på riktig vekting av teknologi og forretninger essensielt. Alle brukere er godt vant, lista ligger derfor skyhøyt også når vi utvikler industriprodukter.

Da DOGA-merket ble etablert for 60 år siden, var det under navnet Norsk Designcentrums Merke for God Design. Samme år flyttet DOGAs forgjenger, Norsk Designcentrum, inn i det nyoppførte Indekshuset (forkortelse for Industriens og Eksportens hus) på Solli plass i Oslo. Senteret var unikt i internasjonal sammenheng og det største i sitt slag i Europa. Kong Olav var selvskreven gjest ved åpningen i 1965.

Norges viktigste utmerkelse for design og arkitektur
DOGA-merket 60 år

DOGA – 60 år med industridesign

Dette er et arrangement av DOGA – Design og arkitektur Norge, som gjennomføres i samarbeid med Inventas. Har du spørsmål? Ta kontakt med Cecilie Molvær Jørgensen eller Cecilie Enersen i DOGA på telefon eller e-post. 

Ikoner-Calendar-Mark--Streamline-Sharp

Praktisk

🗓️ Torsdag 25. september 2025

⏰ Kl. 17:30 - 22:00

📍 Inventas Trondheim på Solsiden

Adresse: Innherredsveien 7, inngang E (fra Kirkegata), 5. etasje

Ikoner-Cupcake

Plan for kvelden

Gjennom foredrag og samtaler får vi høre fra prisvinnende designere og bedrifter som har satt standarden, og utdanningsmiljøer som former neste generasjon. Sammen ser vi på hva som har kjennetegnet norsk industridesign og næringsutvikling – og hvordan fagfeltet fortsetter å utvikle løsninger som skaper verdi for mennesker, miljø og økonomi. 

Ikoner-Waving-Hand--Streamline-Sharp

Du vil møte

  • Cecilie Molvær Jørgensen, seniorrådgiver i DOGA

  • Knut Bang, seniorrådgiver design i DOGA

  • Nora Helliksen, daglig leder i Barents Outdoor

  • Espen Jørgensen, CEO i Kadabra

  • Ove Pryde Pettersen, CEO i Inventas

  • Kjersti Kviseth, daglig leder i 2025 Design

  • Ole Petter Wullum, førsteamanuensis og fagansvarlig ved NTNU